REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/11469
Tytuł: Świat wartości i jego reprezentacje we współczesnych filmach i serialach
Autorzy: Adamski, Tomasz
Arcimowicz, Krzysztof
Citko, Katarzyna
Kępa, Ewa
Słowa kluczowe: wartości
film
serial
Polska
Stany Zjednoczone
Szwecja
Meksyk
Data wydania: 2018
Data dodania: 15-wrz-2021
Wydawca: Wydawnictwo Veda
Afiliacja: TOMASZ ADAMSKI - Instytut Studiów Kulturowych Uniwersytet w Białymstoku
KRZYSZTOF ARCIMOWICZ - Instytut Studiów Kulturowych Uniwersytet w Białymstoku
EWA KATARZYNA CITKO - Instytut Studiów Kulturowych Uniwersytet w Białymstoku
EWA KĘPA - Instytut Studiów Kulturowych Uniwersytet w Białymstoku
Nota biograficzna: TOMASZ ADAMSKI - dr nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa (filmoznawca), zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Kulturoznawstwa na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zainteresowania naukowe związane są z filmoznawstwem ze szczególnym uwzględnieniem kinematografii skandynawskiej. Jest autorem wielu artykułów naukowych związanych z tematyką filmoznawczą. Współautor książki Sztuka i jej miejsce w edukacji międzykulturowej. Idee, koncepcje i rozwiązania metodyczne (2015). Reżyser wielu filmów dokumentalnych, kurator licznych pokazów filmowych w Polsce i za granicą.
KRZYSZTOF ARCIMOWICZ - dr hab. nauk społecznych w zakresie socjologii, zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Kulturoznawstwa na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadził zajęcia z zakresu studiów nad męskością (men's studies) na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Brał udział w międzynarodowym projekcie badawczo-wdrożeniowym Elastyczny Pracownik - Partnerska Rodzina (The Flexible Worker - The Partnership Family) realizowanym w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Unii Europejskiej EQUAL. Uczestniczył także w projekcie badawczym "Rodziny z wyboru w Polsce" finansowanym ze środków budżetowych na naukę (grant "Idea Plus"). Opublikował dwie książki Obraz mężczyzny w polskich mediach (Gdańsk 2003) oraz Dyskursy o płci i rodzinie w polskich telesagach (Warszawa 2013). Jest autorem ponad 50 artykułów naukowych oraz kilku o charakterze popularnonaukowym w języku polskim, a także angielskim, niemieckim i rosyjskim. Jego artykuły ukazały się w pracach zwartych oraz periodykach, między innymi w "Studiach Socjologicznych", "Kulturze i Społeczeństwie", "Studiach Humanistycznych AGH", "Czasie Kultury", "Roczniku Lubuskim", "Kwartalniku Pedagogicznym", " Foli i Sociologica. Acta Universitatis Lodziensis", "Jahrbuch Polen", "Creativity. Theories - Research - Applications". Jego obecne zainteresowania badawcze są w największym stopniu związane z socjologią kultury, antropologią mediów, socjologią płci oraz analizą dyskursu.
EWA KATARZYNA CITKO - dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (filmoznawstwa), zatrudniona na etacie profesora Uniwersytetu w Białymstoku. Pracuje w Zakładzie Kulturoznawstwa jako kierownik zespołu. Stypendystka AECI, programu przyznawanego przez hiszpańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Ministerio de Asuntes Exteriores en Espaiia) - środki w ramach "Becas MAE-AECI 2003-2004" na miesięczną kwerendę pobytową na Universidad Autónoma de Madrid. Jest autorką i współautorką 5 książek, w tym monografii o filmowej twórczości Pedra Almodóvara Filmowy świat Pedra Almodóvara. Universum emocji, Trans Humana, Białystok 2007, a także ponad 50 artykułów naukowych w języku polskim, hiszpańskim i angielskim. Jest wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Strategii Twórczych oraz członkiem Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Pełni funkcję członka Komitetu Naukowego anglojęzycznego czasopisma "Creativity". Jej zainteresowania badawcze związane są z kinem hiszpańskim, meksykańskim i latynoskim, a także z problematyką wartości w kulturze współczesnej.
EWA KĘPA - dr nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, adiunkt w Zakładzie Kulturoznawstwa na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadziła zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się interdyscyplinarnymi studiami nad kulturą współczesną ze szczególnym uwzględnieniem problematyki gender studies. W swoich badaniach odkrywa znaczenia zapisane w praktykach codzienności. Od niedawna zajmuje się również auto etnografią. Należy do zarządu Polskiego Stowarzyszenia Strategii Twórczych. Jest redaktorem "Czasopisma Naukowego Instytutu Studiów Kobiecych". Autorka książki Historie wydobyte z cienia. Autobiograficzne relacje starszych kobiet (2012) oraz wielu artykułów naukowych. Publikowała między innymi w "Kwartalniku Pedagogicznym", "Przeglądzie Kulturoznawczym" i "Kulturze Współczesnej".
URI: http://hdl.handle.net/11320/11469
ISBN: 978-83-64109-41-6
Typ Dokumentu: Book
Właściciel praw: Copyright © by Tomasz Adamski, Krzysztof Arcimowicz, Katarzyna Citko, Ewa Kępa, Warszawa 2018
Występuje w kolekcji(ach):Książki/Rozdziały (WSK)

Pliki w tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
T_Adamski_K_Arcimowicz_K_Citko_E_Kepa_Swiat_wartosci_i jego_reprezentacje.pdf86,38 MBAdobe PDFOtwórz
Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja jest chroniona prawem autorskim (Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone)