REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/4408
Tytuł: Sztuka społeczna. Koncepcje - dyskursy - praktyki [T.1]
Autorzy: Niziołek, Katarzyna
Słowa kluczowe: sztuka
społeczeństwo obywatelskie
sztuka społeczna
sztuka publiczna
sztuka zaangażowana
sztuka społecznościowa
animacja kultury
socjologia sztuki
uczestnictwo w kulturze
historia sztuki II poł. XX w.
Data wydania: 2015
Data dodania: 19-sie-2016
Wydawca: Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
Abstrakt: Tom I dyptyku, zatytułowany „Sztuka społeczna. Koncepcje – dyskursy – praktyki”, stanowi przygotowanie do wprowadzenia autorskiej koncepcji sztuki społecznej i wyników zrealizowanych w oparciu o nią badań terenowych w tomie II – „Sztuka społeczna. Model i badania”. Przedstawia inspiracje i założenia, stanowiące punkt wyjścia dla poszukiwań teoretycznych i badawczych autorki. Prezentuje także wybrane, najbliższe podjętej przez nią problematyce związku sztuki i obywatelstwa, wątki socjologii sztuki i socjologii kultury oraz bezpośrednie historyczne tło sztuki społecznej w Polsce. Autorka analizuje w nim współczesne zjawiska artystyczne wykraczające poza „tradycyjne” ramy sztuki, takie jak: sztuka zaangażowana, sztuka publiczna czy sztuka społecznościowa, posiłkując się w dużej mierze doświadczeniami artystów i praktyków kultury z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, które po 1989 r. silnie oddziałują na aktywność podejmowaną w wymienionych obszarach w Polsce albo mogą stanowić dla niej krytyczny punkt odniesienia. Stara się więc rozpoznać tyleż stan obecny (typowe praktyki, warunki, w jakich są realizowane), co możliwe kierunki rozwoju obserwowanych zjawisk w Polsce.
Z recenzji dr hab. Wojciecha Pawlika, prof. UW: Autorka przeprowadza nas przez meandry ewolucji podejścia do sztuki w ostatnich kilkudziesięciu latach, w których artyści coraz bardziej angażowali się aksjologicznie i społecznie, oddalając od zadań czysto estetycznych, i od tego, co nazywane jest instytucjonalnym „polem sztuki”. Jej wnikliwa analiza pojęć: „sztuka zaangażowana”, „sztuka publiczna” i „sztuka społecznościowa” oraz opis działań artystycznych definiowanych w tych kategoriach pozwalają Czytelnikowi zrozumieć, dlaczego potrzebne jest wprowadzenie jeszcze jednego, odrębnego pojęcia – „sztuka społeczna”.
Afiliacja: Wydział Historyczno-Socjologiczny, Uniwersytet w Białymstoku
Nota biograficzna: Katarzyna Niziołek – doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku, autorka licznych artykułów poświęconych zagadnieniom społeczeństwa obywatelskiego, socjologii kultury i sztuki oraz wielokulturowości. Działa w sektorze pozarządowym, animuje projekty edukacyjne, kulturalne i artystyczne, współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami kulturalnymi. Inicjatorka i koordynatorka Pracowni Sztuki Społecznej.
E-mail: katarzyna.niziolek@gmail.com
Opis: Publikacja powstała w oparciu o rozprawę doktorską pt. "Sztuka społeczna. Obywatelski wymiar działań społeczno-artystycznych", przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Recenzenci rozprawy: prof. dr hab. Anna Matuchniak-Krasuska, dr hab. Wojciech Pawlik, prof. UW.
URI: http://hdl.handle.net/11320/4408
ISBN: 978-83-937718-3-7
Typ Dokumentu: Book
Występuje w kolekcji(ach):Książki/Rozdziały (WSoc)

Pliki w tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
Niziołek Katarzyna_Sztuka społeczna_tom I.pdfpełna treść książki8,31 MBAdobe PDFOtwórz
Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja jest chroniona prawem autorskim (Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone)