REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/19467
Tytuł: Postrzeganie czasu w polskiej archeologii XIX i początku XX wieku na przykładzie badań prowadzonych w międzyrzeczu Wisły i Pilicy
Autorzy: Ryszewska, Katarzyna
Słowa kluczowe: XIX wiek
archeologia
czas
międzyrzecze Wisły i Pilicy
Jura Ojcowska
the 19th century
history of archaeology
time
Vistula and Pilica riverside
Data wydania: 2025
Data dodania: 22-gru-2025
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku
Źródło: Studia Podlaskie T. 33, Z. 1, 2025, s. 57-82
Abstrakt: Wiek XIX to okres narodzin polskiej archeologii mierzącej się z problemem ustalenia czasu i następstwa w czasie wydarzeń z przeszłości rekonstruowanych na podstawie źródeł materialnych. Przedstawiony tekst omawia wpływ odkryć i badań przeprowadzonych w XIX i na początku XX w. w międzyrzeczu Wisły i Pilicy na ustalenie najstarszych faz osadnictwa ludzkiego na ziemiach polskich. Odkrycia te przyczyniły się do zastąpienia stosowanej w archeologii chronologii biblijnej podziałami czasowymi zgodnymi z przemianami technologicznymi.
The nineteenth century was the birth of Polish archaeology, which faced the problem of establishing the time and sequence in time of past events reconstructed on the basis of material sources. This text discusses the impact of discoveries and research carried out in the nineteenth and early twentieth centuries between the Vistula and the Pilica rivers to establish the oldest phases of human settlement on Polish lands. These discoveries contributed to replacing the biblical chronology used in archaeology with time divisions in line with technological developments.
Afiliacja: Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
URI: http://hdl.handle.net/11320/19467
DOI: 10.15290/sp.2025.33.01.04
ISSN: 0867-1370
metadata.dc.identifier.orcid: 0000-0002-2692-4872
Typ Dokumentu: Article
Właściciel praw: © Copyright by Uniwersytet w Białymstoku, Białystok 2025
Występuje w kolekcji(ach):Studia Podlaskie, 2025, tom XXXIII, Z. 1

Pliki w tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
Stud_Podl_33_1_2025_K_Ryszewska_Postrzeganie_czasu_w_polskiej_archeologii.pdf773,28 kBAdobe PDFOtwórz
Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja jest chroniona prawem autorskim (Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone)