REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/14293
Tytuł: Literackie Podlasie kobiet. Autorki, bohaterki, konteksty
Redaktor(rzy): Sawicka-Mierzyńska, Katarzyna
Kochanowski, Marek
Zawadzka, Danuta
Słowa kluczowe: literatura podlaska
feminizm
herstoria
nowy regionalizm
Data wydania: 2022
Data dodania: 4-sty-2023
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku
Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku
Seria: Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki;Tom V
Konferencja: Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Literackie Podlasie kobiet - autorki, bohaterki, czytelniczki", Białystok, 13 września 2021
Abstrakt: Książka "Literackie Podlasie kobiet. Autorki, bohaterki, konteksty" stanowi 5. tom serii "Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki", tworzonej pod kierunkiem Danuty Zawadzkiej przez badaczy zrzeszonych w Zespole Badań Regionalnych działającym na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, którzy zaprosili do współpracy literaturoznawców z Wrocławia, Poznania, Krakowa, Olsztyna i Warszawy. Składają się na nią artykuły eksponujące specyfikę kobiecego doświadczenia, zdeterminowanego lokalnym, podlaskim kontekstem - historycznym, geopolitycznym, kulturowym. Przedmiotem namysłu autorek i autorów stała się m.in. twórczość Elizy Orzeszkowej, Katarzyny Drogiej, Miry Łukszy, Joanny Siedleckiej, Elżbiety Michalskiej, Melanii Burzyńskiej i Andrzeja Stasiuka; w książce znajdują się też teksty poświęcone podlaskiej toponimii czy baśniom miejskim z akcją rozgrywającą się w Białymstoku.
Afiliacja: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska - Wydział Filologiczny, Uniwersytetu w Białymstoku
Marek Kochanowski - Wydział Filologiczny, Uniwersytetu w Białymstoku
Danuta Zawadzka - Wydział Filologiczny, Uniwersytetu w Białymstoku
Nota biograficzna: Katarzyna SAWICKA -MIERZYŃSKA, dr hab., adiunkt w Zakładzie Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych UwB. Publikowała m.in. w „Białostockich Studiach Literaturoznawczych” (wchodzi w skład zespołu redakcyjnego pisma), „Pracach Filologicznych”, „Politei”, „Wielogłosie”. Współredaktorka tomów: Prasa regionalna i lokalna na terenie województwa podlaskiego w latach 1989-2010. Szkice i materiały (Białystok 2013); Sokrat Janowicz - pisarz transgraniczny. Studia, wspomnienia, materiały (Białystok 2014); Georomantyzm: literatura - miejsce - środowisko (Białystok 2015), Region a tożsamości transgraniczne. Literatura. Miejsca. Translokacje (Kraków 2016); Białostockie „Kontrasty”: szkice i materiały (Białystok 2018) i innych. Autorka książki Poruszyć miejsce. Obraz Białegostoku w twórczości Sokrata Janowicza i Ignacego Karpowicza (Białystok 2018). Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu literatury i kultury Podlasia. Przewodnicząca Zespołu Badań Regionalnych. Marek Kochanowski, dr hab. prof. UwB, pracuje w Kolegium Literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Zajmuje się literaturą modernistyczną, literaturą regionalną i popularną. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych, w tym pięciu monografii: Powieści Witkacego wobec schematów powieści popularnej (Białystok 2007), Modernizacje tradycji w wybranych utworach współczesnej kultury popularnej (Białystok 2013,współautor P. Stasiewicz), Melodramatyzm i powieść. Od rytuału do sensacji (Żeromski, Mniszkówna, Strug) (Białystok 2015), Modernizm mniej znany. Studia i szkice (Białystok 2016), Utrwalanie szlaków. Studia o literaturze i kulturze Podlasia (Lublin 2022). Danuta Zawadzka, dr hab. prof. UwB, pracuje w Zakładzie Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych (Katedra Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku). Historyczka literatury i piśmiennictwa romantyzmu (pokolenia napoleońskie, Antoni Malczewski, Adam Mickiewicz), zwłaszcza w relacji do historiografii (Joachim Lelewel) oraz badaczka literatury regionalnej (Podlasie, nowy regionalizm), a także twórczości i dokumentów osobistych kobiet. Autorka książek: Pokolenie klęski 1812 roku. O Antonim Malczewskim i odludkach (Warszawa 2000), Lelewel i Mickiewicz. Paralela (Białystok 2013), Lelewel prasowy (Warszawa 2018; antologia). Współredagowała monografie z serii Nowy Regionalizm w Badaniach Literackich, założycielka i redaktorka Białej Serii. Podlaski Regionalizm Literacki. Publikuje w „Pamiętniku Literackim” i „Białostockich Studiach Literaturoznawczych”; członkini zespołu redakcyjnego „BSL” i serii Lupa Obscura.
Marek KOCHANOWSKI, dr hab., prof. UwB, pracuje w Kolegium Literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Zajmuje się literaturą modernistyczną, literaturą regionalną i popularną. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych, w tym pięciu monografii: Powieści Witkacego wobec schematów powieści popularnej (Białystok 2007), Modernizacje tradycji w wybranych utworach współczesnej kultury popularnej (Białystok 2013,współautor P. Stasiewicz), Melodramatyzm i powieść. Od rytuału do sensacji (Żeromski, Mniszkówna, Strug) (Białystok 2015), Modernizm mniej znany. Studia i szkice (Białystok 2016), Utrwalanie szlaków. Studia o literaturze i kulturze Podlasia (Lublin 2022).
Danuta ZAWADZKA, dr hab. prof. UwB, pracuje w Zakładzie Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych (Katedra Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku). Historyczka literatury i piśmiennictwa romantyzmu (pokolenia napoleońskie, Antoni Malczewski, Adam Mickiewicz), zwłaszcza w relacji do historiografii (Joachim Lelewel) oraz badaczka literatury regionalnej (Podlasie, nowy regionalizm), a także twórczości i dokumentów osobistych kobiet. Autorka książek: Pokolenie klęski 1812 roku. O Antonim Malczewskim i odludkach (Warszawa 2000), Lelewel i Mickiewicz. Paralela (Białystok 2013), Lelewel prasowy (Warszawa 2018; antologia). Współredagowała monografie z serii „Nowy Regionalizm w Badaniach Literackich”, założycielka i redaktorka „Białej Serii. Podlaski Regionalizm Literacki”. Publikuje w „Pamiętniku Literackim” i „Białostockich Studiach Literaturoznawczych”; członkini zespołu redakcyjnego „BSL” i serii „Lupa Obscura”.
E-mail: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska: k.sawicka@uwb.edu.pl
Sponsorzy: Wydanie publikacji sfinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku
URI: http://hdl.handle.net/11320/14293
ISBN: 978-83-7431-746-7
Typ Dokumentu: Book
Właściciel praw: © Copyright by Uniwersytet w Białymstoku, Białystok 2022
© Copyright by Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2022
Występuje w kolekcji(ach):Książki/Rozdziały (WFil)
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Literackie Podlasie kobiet - autorki, bohaterki, czytelniczki", 13 września 2021

Pliki w tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
LiterackiePodlasie-srodek.pdf1,86 MBAdobe PDFOtwórz
Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja jest chroniona prawem autorskim (Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone)