REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/11919
Tytuł: Formy czasu przeszłego w cerkiewnosłowiańskich przekładach psałterza
Inne tytuły: The Past Tense Verb Forms in Church Slavonic Texts of the Psalter (Book of Psalms)
Autorzy: Karzarnowicz, Jarosław
Słowa kluczowe: psałterz
język cerkiewnosłowiański
formy czasu przeszłego
czasownik
aoryst
imperfectum
perfectum
przekład
Septuaginta
język grecki
Data wydania: 2020
Data dodania: 15-lis-2021
Wydawca: Wydawnictwo UNUM
Abstrakt: Przedmiotem niniejszej monografii jest funkcjonowanie form czasu przeszłego w cerkiewnosłowiańskich przekładach psałterza począwszy od Psałterza synajskiego aż po psałterze wieku XVI. Celowo wybrano tę księgę biblijną, będącą przecież utworem o charakterze poetyckim, hymnicznym, w którym rzadko spotyka się elementy o charakterze narracyjnym, i w którym proste zastosowanie metod analizy stosowanych przy fragmentach narracyjnych bardzo często zawodzi, a nawet wypacza treść. Ponadto księga ta zajmowała i zajmuje szczególne miejsce w kulturze i liturgii Kościoła wschodniego (prawosławnego). Należy do podstawowych ksiąg biblijnych przetłumaczonych już przez Cyryla i Metodego jeszcze przed przybyciem na Morawy (obok ewangeliarza i lekcjonarza). Odpisem tego przekładu jest wspominany tu Psałterz synajski. Z biegiem czasu Księga Psalmów zaczęła żyć samodzielnym życiem, stała się najbardziej popularnym modlitewnikiem, wierni właśnie w niej znajdywali rozwiązania swoich problemów, lekarstwo na choroby, ukojenie w żalu i rozpaczy, sposób na poprawę nastroju, na Rusi poza tym była pierwszą księgą, na podstawie której uczono czytania.
Afiliacja: Uniwersytet w Białymstoku
Nota biograficzna: Jarosław Karzarnowicz - doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa słowiańskiego diachronicznego. Zainteresowania naukowe - język staro-cerkiewno-słowiański i jego redakcje, przekłady Biblii na języki słowiańskie do XVI wieku, apokryfy Starego i Nowego Testamentu w dziejach języków słowiańskich, morfologia i słowotwórstwo języków słowiańskich, semantyka językoznawcza, wartościowanie w języku, językoznawstwo kulturowe.
E-mail: jotka.scs@gmail.com, j.karzarnowicz@uwb.edu.pl
Sponsorzy: Monografia dofinansowana ze środków projektu finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” na lata 2019–2022 nr projektu 009/RID/2018/19
URI: http://hdl.handle.net/11320/11919
ISBN: 978-83-7643-189-5 (wersja drukowana)
978-83-7643-190-1 (wersja online)
Typ Dokumentu: Book
metadata.dc.rights.uri: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/
Właściciel praw: Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)
Copyright © 2020 by Jarosław Karzarnowicz
Występuje w kolekcji(ach):Książki/Rozdziały (WFil)

Pliki w tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
J_Karzarnowicz_Formy_czasu_przeszlego.pdf1,9 MBAdobe PDFOtwórz
Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja ta dostępna jest na podstawie licencji Licencja Creative Commons CCL Creative Commons