REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/11394
Tytuł: First American Women Diplomats: Courageous Pioneers
Inne tytuły: Pionierki amerykańskiej dyplomacji
Autorzy: Parafianowicz, Halina
Słowa kluczowe: dyplomacja USA
Amerykanki
Ruth Bryan Owen
Franklin D. Roosevelt
Florence “Daisy” Jaffray Harriman
Data wydania: 2020
Data dodania: 17-sie-2021
Wydawca: Temida 2, przy współpracy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku
Źródło: Humanistyka między narodami: interdyscyplinarne studia polsko-ukraińskie, redakcja naukowa Jarosław Ławski i Lucjan Suchanek, Białystok – Kraków 2020, s. 299-312
Seria: Colloquia Orientalia Bialostocensia;45
Studia Odeskie;6
Konferencja: Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Współpraca naukowa humanistów ukraińskich i polskich. Historia - idee - projekty", Kijów 20-21 września 2019 r.
Abstrakt: Przez blisko 150 lat Amerykanki nie sprawowały żadnych funkcji w dyplomacji będącej tradycyjnie bastionem męskim. W latach 20. XX wieku – w związku z ratyfikowaną 19. poprawką do Konstytucji nadającą prawa wyborcze kobietom – po raz pierwszy Amerykanki zaczęły ubiegać się również o pracę w dyplomacji. Wywołało to niemałą konsternację i zamieszanie w elitach rządowych, a zwłaszcza Departamentu Stanu i zawodowych dyplomatów, pilnie strzegących dostępu do tej elitarnej profesji. Zupełnie nieliczne Amerykanki, znakomicie wykształcone, zdolne i ambitne, mimo rozmaitych barier i utrudnień ze strony czynników rządowych i zdania stosownych egzaminów, podjęły pracę w służbie zagranicznej USA. Ale powoływane na podrzędne stanowiska i jak się okazywało – bez realnych szans awansu – zazwyczaj po kilku latach same rezygnowały z pracy w służbie zagranicznej. Mimo wszystko, to właśnie te prekursorki w rezultacie doprowadziły do przełamania swego rodzaju psychologicznej bariery i powołania przez prezydenta Franklina D. Roosevelta w 1933 roku Ruth Bryan Owen, pierwszej kobiety kierującej amerykańskim poselstwem. Jej kilkuletnia praca w Kopenhadze (do lata 1936 roku) była oceniana pozytywnie przez rodaków, jak również przez Duńczyków, ale małżeństwo z kapitanem Gwardii Królewskiej Danii przerwało jej karierę dyplomatyczną. Drugą Amerykanką samodzielnie kierującą placówką zagraniczną USA była Florence „Daisy” Jaffray Harriman, wysłana przez Roosevelta do Norwegii w 1937 roku, gdzie znakomicie sprawdziła się w misji dyplomatycznej, pozostając w Oslo do ataku Niemiec na państwa skandynawskie wiosną 1940 roku. Fakt, że były to pierwsze Amerykanki w randze posłów, postrzegano wówczas jako novelty, ale też jako gest wobec kobiet oraz wyraz uznania nie tylko dla konkretnych osób, co w ogóle aktywistek w Partii Demokratycznej, konsekwentnie zabiegających o wprowadzenie kobiet na ważne stanowiska w administracji Roosevelta.
Afiliacja: Faculty of History and International Relations, Bialystok University
Nota biograficzna: HALINA PARAFIANOWICZ – prof. dr hab., polska historyk specjalizująca się w dziejach powszechnych, zwłaszcza w społecznej i politycznej historii Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowo-Wschodniej w XIX–XX wieku. Ważnym obszarem jej zainteresowań badawczych są stosunki międzynarodowe, jak również biografistyka (zwłaszcza amerykańscy prezydenci i First Ladies) oraz szeroko rozumiana problematyka kobieca, a w szczególności aktywność publiczna i polityczna kobiet. Kierownik Katedry Historii Najnowszej Powszechnej na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB. Z jej inicjatywy od kilku lat w Białymstoku odbywa się „Forum zaawansowanych studiów nad Stanami Zjednoczonymi im. Profesora Andrzeja Bartnickiego”. Autorka monografii: Polska w europejskiej polityce Stanów Zjednoczonych w okresie prezydentury Herberta C. Hoovera (1919–1933) (1991), Zapomniany prezydent: biografia polityczna Herberta Clarka Hoovera (1993), Czechosłowacja w polityce Stanów Zjednoczonych w latach 1918–1933 (1996), Eleanor Anna Roosevelt (1884–1962): w cieniu wielkiego męża (2000), Great War, Good War. Historia i pamięć Amerykanów (2020).
Opis: Błędny identyfikator ORCID na pliku PDF.
URI: http://hdl.handle.net/11320/11394
ISBN: 978-83-65696-69-4
metadata.dc.identifier.orcid: 0000-0002-5642-7607
Typ Dokumentu: Book chapter
Właściciel praw: © Copyright by Temida 2, Białystok 2020
©Copyright by Uniwersytet w Białymstoku, Białystok 2020
Występuje w kolekcji(ach):Książki / Rozdziały (Temida2)
Materiały konferencyjne (WSM)
Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Współpraca naukowa humanistów ukraińskich i polskich. Historia - idee - projekty", 20-21 września 2019

Pliki w tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
H_Parafianowicz_First_American_Women_Diplomats.pdf289,19 kBAdobe PDFOtwórz
Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja jest chroniona prawem autorskim (Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone)