REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/6114
Tytuł: Many Worlds, Many Ideas: Philosophical and Ideological Concepts in Selected Short Stories by Ted Chiang
Autorzy: Modzelewski, Rafał
Data wydania: 2017
Data dodania: 19-gru-2017
Wydawca: Wydawnictwo PRYMAT
Źródło: Tekstowe światy fantastyki, pod red. Mariusza M. Lesia, Weroniki Łaszkiewicz i Piotra Stasiewicza, Białystok 2017, s. 195-203
Konferencja: Konferencja "Tekstowe światy fantastyki", Białystok 24-25 września 2015 roku
Abstrakt: Science fiction jako gatunek literacki ma długą i bogatą tradycję konstruowania i dekonstruowania fantastycznych miejsc, światów i rzeczywistości. Ted Chiang jest amerykańskim autorem chińskiego pochodzenia. Jest on autorem uznanym, choć zaniedbanym z akademickiego punktu widzenia, piszącym krótkie formy literackie, które obfitują w wykreowane światy. Chiang kontynuuje i wychodzi poza postmodernistyczna tradycję Nowej Fali dzięki konceptualizacji światów, które polegają na lub rzucają wyzwanie kartezjańskiej myśli filozoficznej. Niniejszy artykuł skupia się na wybranych utworach, a jego celem jest pokazanie jak Chiang krytykuje lub wspiera idee naukowe, lingwistyczne i teologiczne w skonstruowanych przez siebie światach.
Nota biograficzna: RAFAŁ MODZELEWSKI – absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Jego praca magisterska, napisana pod kierownictwem dr Zdzisława Głębockiego, dotyczyła kultury cyberprzestrzeni. Aktualnie zajmuje się problematyką transhumanistyczną we współczesnej literaturze science fiction. Jego zainteresowania naukowe dotyczą kultur współuczestnictwa, literatury utopijnej, game studies, a przede wszystkim szeroko pojętej fantastyki.
URI: http://hdl.handle.net/11320/6114
ISBN: 978-83-7657-261-1
Typ Dokumentu: Book chapter
Występuje w kolekcji(ach):Konferencja "Tekstowe światy fantastyki", 24-25 września 2015
Materiały konferencyjne (WFil)

Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja jest chroniona prawem autorskim (Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone)