REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/6112
Tytuł: Faire Ladies Re-Imagined: Female Characters in Guy Gavriel Kay’s A Song for Arbonne
Autorzy: Borowska-Szerszun, Sylwia
Data wydania: 2017
Data dodania: 19-gru-2017
Wydawca: Wydawnictwo PRYMAT
Źródło: Tekstowe światy fantastyki, pod red. Mariusza M. Lesia, Weroniki Łaszkiewicz i Piotra Stasiewicza, Białystok 2017, s. 167-177
Konferencja: Konferencja "Tekstowe światy fantastyki", Białystok 24-25 września 2015 roku
Abstrakt: Celem artykułu jest analiza konstrukcji postaci kobiecych w Pieśni dla Arbonne Guya Gavriela Kaya, powieści fantasy osadzonej w realiach średniowiecznych. Sytuując utwór w kontekście koncepcji miłości dworskiej, romansu rycerskiego oraz fantasy typu portal-quest, autorka bada sposób, w jaki elementy dziedzictwa średniowiecza, jak również konwencje rządzące powieścią fantasy zostały przetworzone na potrzeby tej kobieco-centrycznej powieści, w której bohaterki nie są ani wojowniczkami w typie Brunhildy ani biernymi damami, wokół których skonstruowana jest fabuła. Z przeprowadzonej analizy wynika, że Pieśń dla Arbonne staje się swoistym narzędziem reinterpretacji materiału historycznego, kulturowego i literackiego z innej, bardziej dialogicznej perspektywy i może być postrzegana jako hołd dla zapomnianego, bądź ignorowanego głosu kobiet z przeszłości.
Nota biograficzna: SYLWIA BOROWSKA-SZERSZUN – jest adiunktem w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia zarówno literaturoznawcze, jak również związane z nauką języka angielskiego. W rozprawie doktorskiej zajmowała się elementami karnawałowymi w angielskim dramacie późnośredniowiecznym i wczesnorenesansowym, jednak jej zainteresowania naukowe obejmują również fantastykę i dotyczą zwłaszcza wpływów literatury i kultury średniowiecznej na współczesny gatunek fantasy, jak również kategorii kobiecości i męskości, oraz reprezentacji „obcego” czy „innego” w fantastyce.
URI: http://hdl.handle.net/11320/6112
ISBN: 978-83-7657-261-1
Typ Dokumentu: Book chapter
Występuje w kolekcji(ach):Konferencja "Tekstowe światy fantastyki", 24-25 września 2015
Materiały konferencyjne (WFil)

Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycje w RUB są chronione prawem autorskim, z zastrzeżeniem wszelkich praw, chyba że zaznaczono inaczej.