REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/11880
Tytuł: Profesor Urszula Sokólska. Portret osobliwy
Autorzy: Strawińska, Anetta Bogusława
Słowa kluczowe: życiorys naukowy
introdukcja
Data wydania: 2020
Data dodania: 5-lis-2021
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku
Źródło: Ojczysta święta mowo!... Wiąże nas twoje słowo. Polszczyzna w perspektywie diachronicznej. Studia i szkice, red. nauk. A.B. Strawińska, Białystok 2020, s. 33-39
Seria: Białostockie Studia Językoznawcze;16
Abstrakt: Celem tekstu jest przedstawienie sylwetki Pani Profesor Urszuli Sokólskiej, która należy do grona znamienitych współczesnych polskich językoznawców. Teksty Profesor Urszuli Sokólskiej są publikowane w edycjach takich ośrodków naukowych jak: Warszawa (UW, UKSW), Poznań, Katowice, Lublin, Kraków, Toruń, Wrocław, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz czy Siedlce. Dorobek naukowy Badaczki ma charakter nie tyle ogólnopolski, ile międzynarodowy. Profesor Urszula Sokólska jest przykładem naukowca kompletnego nieograniczającego się do jednej problematyki. Całe swoje zawodowe życie związała z Uniwersytetem w Białymstoku. W latach 1993–2007 była kierownikiem Podyplomowych Studiów Polonistycznych, które zorganizowała od podstaw. W roku 2008 została wybrana na dyrektora Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i pełniła tę funkcję przez dwie kadencje, do 30 września 2016 roku. Była pomysłodawczynią i autorką programu oraz opiekunem, cieszącej się dużą popularnością wśród studentów, specjalności publicystyczno‑dziennikarskiej na studiach drugiego stopnia filologii polskiej. Uczestniczyła w ponad stu konferencjach naukowych. Cztery z nich sama zorganizowała.W ciągu czterdziestu lat pracy zawodowej prowadziła chyba wszystkie typy zajęć: ćwiczenia, konwersatoria, wykłady kursowe i monograficzne, seminaria dyplomowe, licencjackie, magisterskie i doktoranckie, zarówno w zakresie językoznawstwa diachronicznego, jak i synchronicznego. Wypromowała czterech doktorów. Obecnie pełni funkcję dyrektora Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych oraz kierownika Katedry Stylistyki i Lingwistyki Antropologicznej. Zainteresowania badawcze Pani Profesor Urszuli Sokólskiej – zapoczątkowane jeszcze w okresie pisania pracy magisterskiej – koncentrują się przede wszystkim wokół historii polszczyzny, zwłaszcza doby średnio- i nowopolskiej. Szczególne miejsce w tej problematyce zajmują zagadnienia języka osobniczego i polszczyzny kresowej, dawnej i nowszej oraz język prasy, język reportażu literackiego, struktura językowa różnego typu poradników oraz zapomniane słowniki i traktaty poświęcone leksykografii, leksykologii i ortoepii.
Afiliacja: Uniwersytet w Białymstoku
Nota biograficzna: Anetta Bogusława Strawińska - adiunkt, zatrudniona na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku w Kolegium Językoznawstwa; autorka m.in. monografii Aleksander Walicki i Aleksander Łętowski o stanie polszczyzny północnokresowej. Ortografia-fonetyka-zagadnienia gramatyczne (Białystok 2018)
E-mail: a.strawinska@uwb.edu.pl
URI: http://hdl.handle.net/11320/11880
ISBN: 978-83-7431-679-8
metadata.dc.identifier.orcid: 0000-0001-8401-3068
Typ Dokumentu: Book chapter
Właściciel praw: © Copyright by Uniwersytet w Białymstoku Białystok 2020
Występuje w kolekcji(ach):Książki / Rozdziały (WUwB)
Książki/Rozdziały (WFil)

Pliki w tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
A_B_Strawinska_Profesor_Urszula_Sokolska.pdf131,75 kBAdobe PDFOtwórz
Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja jest chroniona prawem autorskim (Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone)