REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/6165
Tytuł: The Sacrament of Holy Orders and the New Metropolitan’s Ingress of Archbishop Tadeusz Wojda, SAC into the Cathedral of Białystok
Inne tytuły: Sakrament święceń i ingres do katedry nowego Metropolity Białostockiego ks. Abp. Tadeusza Wojdy, SAC
Autorzy: Powichrowski, Tomasz
Mnich, Tomasz
Słowa kluczowe: bishop
ordination
Białystok
metropolis
archdiocese
biskup
święcenia
archidiecezja
metropolia
Data wydania: 2017
Data dodania: 15-sty-2018
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku
Źródło: Rocznik Teologii Katolickiej, T. 16/2, 2017, s. 7-22
Abstrakt: The liturgy is the space in which man experiences God’s closeness to him in a particularly powerful way. Through the liturgy, God himself becomes palpable to the human senses through gestures, signs, and symbols. In the history of salvation, God, in the person of Jesus Christ, became the clearest sign of the truth about God, who is close to every human being. The history of the Church has not changed for two thousand years. God, who is present in the ministry of concrete people, is close to man and living. Bishops, who participate in the mission and power of Christ the Good Shepherd, have a special mission to watch over the whole flock of Christ and to make God present among His people. In order to understand the rich power of the symbolism of the person of the bishop, it is necessary to look to the moment of his episcopal ordination. Everything that makes up the rite of consecration is an exposé of the bishop and points to his particular ministry. Since the liturgy is the surest means to sanctify the faithful, it is worthwhile to reflect on the meaning of elements of the rite of the consecration of bishops. This article examines the theology of the liturgy of episcopal consecration by examining the consecration of His Excellency Archbishop Tadeusz Wojda, SAC, as the Metropolitan of the Archdiocese of Białystok. The liturgy is fruitful insofar as the faithful understand what they experience during it. Therefore, this study will help all who wish to understand the central role of their bishop in the Church, especially this particular servant of God.
Liturgia to przestrzeń w której szczególnie mocno doświadczamy prawdy o bliskości Boga wobec człowieka. Oto On sam staje uchwytny ludzkim zmysłom za pomocą gestów, znaków i symboli. W historii zbawienia Bóg w osobie Jezusa Chrystusa stał się nam najczytelniejszym znakiem prawdy o Bogu bliskim każdemu człowiekowi. Przez dwa tysiące lat historii Kościoła nic się nie zmieniło. Bóg obecny w posłudze konkretnych ludzi jawi się współczesnemu człowiekowi jako Bóg bliski, Bóg żywy. Szczególną misję w Kościele mają biskupi, którzy uczestnicząc w misji i mocy Chrystusa, Dobrego Pasterza, czuwają nad całą owczarnią Chrystusową i czynią Boga obecnym pośród swojego ludu. Aby zrozumieć przebogatą moc symboliki skupioną w osobie biskupa trzeba spojrzeć na moment jego święceń w stopniu episkopatu. Wszystko to, co się składa na owe święcenia stanowi swoiste exposé biskupa i wytycza mu konkretną drogę posługiwania. Ponieważ liturgia jest dla wiernych najpewniejszą drogą uświęcenia, warto pochylić się nad znaczeniem tego, co składa się na ryt święceń biskupich. W niniejszym artykule pochylimy się nad teologią liturgii święceń biskupich, skupiając się na wydarzeniu, które miało miejsce w Archidiecezji Białostockiej, w związku z mianowaniem nowego Metropolity Białostockiego J. E. Abp. Tadeusza Wojdy SAC. Liturgia staje się o tyle owocna, o ile jest przeżywana rozumnie. Toteż niniejsze opracowanie będzie stanowiło konkretną pomoc dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć kluczową rolę biskupa w Kościele, szczególnie tym partykularnym.
Afiliacja: Rev. Tomasz Powichrowski - Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku
Rev. dcn. Tomasz Mnich - Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku
Nota biograficzna: ks. TOMASZ POWICHROWSKI – doktor, ksiądz archidiecezji białostockiej, ur. 14 czerwca 1968 roku w Mońkach, wychowanek AWSD w Białymstoku. Po odbyciu programowych studiów filozoficzno-teologicznych w latach 1987-1993, przyjął święcenia kapłańskie. Tytuł magistra teologii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na podst. rozprawy „Problematyka liturgiczna w czasopiśmie Dwutygodnik Diecezjalny Wileński (1910-1915)” Następnie skierowany jako wikariusz do pracy w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białymstoku. Po dwuletnim stażu w pracy parafialnej, kontynuował studia stacjonarne na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie w Instytucie Teologii Pastoralnej na Sekcji Liturgicznej. Ten etap studiów zakończył licencjatem kanonicznym z teologii pastoralnej. Na kontynuację studiów doktoranckich został skierowany do Instytutu Liturgicznego Instytutu Katolickiego w Paryżu. W ramach poszerzenia zainteresowań uczestniczył w kursie liturgiki prawosławnej na Instytucie Teologii Prawosławnej Świętego Sergiusza w Paryżu. Następnie złożył projekt rozprawy doktorskiej pt. Modlitwy eucharystyczne o tajemnicy pojednania. Teologia i mistagogia na dzisiaj. W ramach porozumień uniwersyteckich, podjął studia na fakultecie teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego w Belgii. W 2005 roku uwieńczył edukację w broniąc doktorat na Instytucie Katolickim w Paryżu i Katolickim Uniwersytecie Lowańskim. Po powrocie do Ojczyzny podjął prowadzenie zajęć z zakresu zagadnień liturgicznych w AWSD w Białymstoku. Obecnie wykładowca liturgiki w AWSD w Białymstoku oraz Ceremoniarz Arcybiskupa Metropolity Białostockiego.
dk. TOMASZ MNICH – diakon, student szóstego roku w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół liturgiki i teologii liturgii, które stanowią dla niego szczególną drogę duchowości. Z tej dziedziny będzie także bronił pracę magisterską (koncentrującą się na liturgii biskupiej) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zwolennik szeroko pojętej katechizacji liturgicznej i popularyzowania wiedzy liturgicznej.
URI: http://hdl.handle.net/11320/6165
DOI: 10.15290/rtk.2017.16.2.01
ISSN: 1644-8855
Typ Dokumentu: Article
Występuje w kolekcji(ach):Rocznik Teologii Katolickiej, 2017, tom XVI/2

Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja jest chroniona prawem autorskim (Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone)