REPOZYTORIUM UNIWERSYTETU
W BIAŁYMSTOKU
UwB

Proszę używać tego identyfikatora do cytowań lub wstaw link do tej pozycji: http://hdl.handle.net/11320/15830
Tytuł: Emigrantka – intelektualistka: przypadek Aurelii Wyleżyńskiej. Wstęp do badań
Inne tytuły: An Emigrant-Intellectual: The Case of Aurelia Wyleżyńska. Introduction
Autorzy: Walęciuk-Dejneka, Beata
Słowa kluczowe: emancypacja
Aurelia Wyleżyńska
powieść polska
początek XX w.
emancipation
Polish novel
early 20th century
Data wydania: 2023
Data dodania: 23-sty-2024
Wydawca: Wydawnictwo HUMANICA Instytut Studiów Kobiecych
Źródło: Czasopismo Naukowe Instytutu Studiów Kobiecych, nr 2(15), 2023, s. 35-46
Abstrakt: Artykuł jest literaturoznawczą (wstępną) próbą spojrzenia na skromny dorobek powieściowy Aurelii Wyleżyńskiej, pisarki i publicystki, praktycznie nieznanej i zapomnianej, oraz jej (żeńską) perspektywę patrzenia na świat. Bohaterki powieści to kobiety silne, samodzielne, odważne, niezależne, a przy tym samotne, pragnące szczęścia, miłości, niekiedy partnera. Pozornie słabe i uległe, w rzeczywistości zaradne, postępowe, wyrastające ponad przeciętność, które nie poddają się presji otoczenia i z najtrudniejszych doświadczeń potrafią czerpać wiedzę konieczną do dalszego rozwoju, same stając się orędowniczkami zmian. Wyleżyńska była ówczesną emancypantką w najlepszym znaczeniu tego słowa, a przy tym zdołała zachować dziecięcą wrażliwość obserwacji świata.
The article is a literary (preliminary) attempt to look at the modest literary output of Aurelia Wyleżyńska, a writer and publicist, practically unknown and forgotten. It is also an attempt to discuss her female perspective on the world. The heroines of Wyleżyńska’s novel are strong, independent, courageous, lonely women who want happiness, love, and sometimes a partner. Seemingly weak and submissive, in fact resourceful, progressive, rising above the average, they do not give in to the pressure of the environment and from the most difficult experiences they can draw the knowledge necessary for further development, becoming advocates of change themselves. Wyleżyńska was then an emancipator in the best sense of the word, and at the same time managed to maintain a childlike sensitivity in observing the world.
Afiliacja: Uniwersytet w Siedlcach (Polska)
University of Siedlce (Poland)
Nota biograficzna: Beata Walęciuk-Dejneka – doktor habilitowany, profesor uczelni, literaturoznawca i folklorysta, pracownik badawczo-dydaktyczny w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach. Od roku akademickiego 2020/2021 pełni funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych w tymże Uniwersytecie. Jest również lektorem języka polskiego jako obcego oraz kierownikiem Ośrodka Języka Polskiego i Kultury Polskiej UwS. Od 2018 r. jest ekspertem (też egzaminatorem) w programach dla studentów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W 2023 r. powołana została przez Ministra Edukacji i Nauki na eksperta zewnętrznego (recenzenta) do oceny wniosków złożonych w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki na lata 2023‒2025. Ukończyła stacjonarne studia magisterskie (filologia polska) i doktoranckie na UMCS w Lublinie. W 2016 r. uzyskała habilitację na Wydziale Filologicznym UMK w Toruniu. Jest autorką czterech monografii, redaktorką około dwudziestu monografii wieloautorskich oraz autorką wielu artykułów naukowych wydawanych w Polsce i za granicą, także w językach angielskim i rosyjskim. Przynależy do licznych organizacji i stowarzyszeń: IOV (Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej, Sekcja Polska), Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (oddział w Warszawie), Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Komisji Historii Kobiet w Warszawie, Instytutu Studiów Kobiecych w Białymstoku. Zainteresowania naukowe i pozanaukowe: związki literatury i folkloru; literatura polska XIX i pocz. XX w.; tematyka kobieca w literaturze, szczególnie wiek XIX i XX; związki literatury i prawa. Interesuje się ponadto malarstwem, muzyką klasyczną i ludową, jazzem, modą, także pszczelarstwem. Lubi mocną czarną kawę i koty. Mieszka w Warszawie.
E-mail: dejnekab@uws.edu.pl
Sponsorzy: Publikacja przygotowana/dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Jest wynikiem udziału w projekcie „Ośrodek Badań Historii Kobiet – kontynuacja”.
URI: http://hdl.handle.net/11320/15830
DOI: 10.15290/cnisk.2023.02.15.02
ISSN: 2451-3539
e-ISSN: 2543-7011
metadata.dc.identifier.orcid: 0000-0002-6034-5129
Typ Dokumentu: Article
metadata.dc.rights.uri: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/
Właściciel praw: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska
Występuje w kolekcji(ach):Czasopismo Naukowe Instytutu Studiów Kobiecych, 2023, nr 2(15)

Pliki w tej pozycji:
Plik Opis RozmiarFormat 
CNISK_2_2023_B_Waleciuk_Dejneka_Emigrantka.pdf337,22 kBAdobe PDFOtwórz
Pokaż pełny widok rekordu Zobacz statystyki


Pozycja ta dostępna jest na podstawie licencji Licencja Creative Commons CCL Creative Commons